اگزاست فن چیست؟

خانه - مطالب - فن ها - اگزاست فن چیست؟
تعداد بازدید : 1656
Views: 1656

مرداد 01، 1401

 تیترهای مطالب این صفحه:

اگزاست فن چیست؟
کاربرد و اهمیت استفاده از اگزاست فن
 کاتالوگ اگزاست فن
 انواع اگزاست فن ها

 

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن حالت خاص و پرکاربردی از فن می باشد که معمولا با هوای آلوده سر و کار دارد. اگزاست فن یا به عبارتی فن تخلیه گر بر خلاف آن دسته از فن ها که هوا را به فضای مورد نظر می دمند، و یا جت فن سقفی که هوای داخل محیط را با اعمال تکانه به جریان می اندازد، هوای آلوده محیط را جمع آوری و به خارج از آن تخلیه میکند. این نوع از فن ها گاهی بصورت تک و گاهی در ترکیب با سایر ابزارهای  تهویه نظیر فن های دمنده، جت فن های سقفی و یا داکت های هوا، استفاده می گردند.

کاربرد و اهمیت استفاده از اگزاست فن

اگزاست فن ابزاری است که از آن جهت خروج هوای آلوده موجود در یک فضای بسته استفاده می شود. اگر به کارکرد اگزاست فن دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این ابزار کاربردی در بخش های گوناگونی قابل استفاده است. خروج بوی غذا و همچنین هوای مملو از گازهای ناشی از پخت و پز آشپزخانه، توسط اگزاست فن صورت می پذیرد. بخار آب در فضای استخر یا حمام و یا بوی نامطبوع درون سرویس های بهداشتی، با استفاده از اگزاست فن نصب شده در آن محل ها به بیرون هدایت می شود.

اگزاست فن و کاربرد آن تنها محدود به کارکردهای ساده خانگی نیست. اگزاست فن در سطوح صنعتی و نیمه صنعتی کاربرد بسیار گسترده دارد. تهویه بوی تند و خطرناک مواد شیمیایی و رنگ های مختلف از یک کارگاه صنعتی با استفاده از اگزاست فن انجام می گردد. کارخانجات بزرگ صنعتی روزانه حجم زیادی گاز سمی را در طی پروسه کار خود تولید می کنند و خروج این گازهای سمی تولید شده از محیط کارخانه توسط اگزاست فن صورت می پذیرد.

پارکینگ های بزرگ اتومبیل که روزانه پذیرای تعداد زیادی اتومبیل هستند، ناچار به استفاده از اگزاست فن می باشند. دود خارج شده از اگزوز اتومبیل ها در پارکینگ ها، به سلامتی افرادی که در آن مکان ها تردد می کنند آسیب می رساند.

 

اگزاست فن

اگزاست فن انواع مختلفی دارد و به مدل های فن تهویه، سقفی و پشت بامی تقسیم می شود. اطلاع از قیمت روز این محصول نیز یکی از مطالبی است که قطعا با خواندن این نوشتار می خواهید در مورد آن اطلاعات کاملی کسب نمایید. اولین سوال این است که اگزاست فن چیست؟  این محصول در واقع یک فن مکنده است که هوا را از محیط به بیرون منتقل می کند و اگزاست فن مکنده نامیده می شود. نمونه ای از اگزاست فن ها که طبیعتا بسیاری از افراد آن را دیده اند و گاه با آن کار کرده اند،  فن آشپزخانه است که برای خروج هوای غذا و دود موجود در آشپزخانه ناشی از پخت و پز  مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه ی پیشرفته ی این نوع فن ها، فن های قدرتمندی است که کاربرد های صنعتی دارد و معمولا در کارخانه ها به عنوان ابزاری قدرتمند برای خروج دود و بو ها در محیط های صنعتی و کارخانه ها استفاده می شوند. این اگزاست فن های مکنده دارای مکش فوق العاده بالا در حدود 1400 سی اف ام  هستند.

 

انواع اگزاست فن ها

 اگزاست فن مکنده از دو نوع خروج هوا و گردش هوا برخوردار است.  حال به معرفی هر یک از موارد مطرح شده می پردازیم:

اگزاست فن های گردش هوا: در این نوع فن  ابتدا هوا از فیلتر هایی عبور پیدا کرده و بعد از تصفیه دوباره به هوا باز می گردد.

فن های خروج هوا: در این نوع از فن ها هوا از محیط خارج می شود ولی باید دقت داشت هوای خارج شده توسط اگزاست فن باید مجددا توسط دستگاه های هواساز یا دستگاه هایی که جهت تهویه استفاده می شوند، تولید شده و دوباره به محیط باز گردد.

در ادامه ی بررسی انواع اگزاست فن، به بررسی سه نوع از فن های سقفی، سانتریفیوژ و اکسیال ( محوری ) می پردازیم. قدرت هوادهی این نوع  فن ها در حدود 1000 الی 6000 است. اگزاست فن ها با نیروی برق کار می کنند، این نیروی برق باعث حرکت پره های این فن شده و همین عامل  باعث خروج بو های نامطبوع و آلوده از محیط می شود و اگزاست فن تهویه، محیط را تهویه می کند.

 

عملکرد این فن ها به چه صورت است؟

دو عامل بر عملکرد فن سانتریفیوژ تاثیر دارد:

  1. نیروی گریز از مرکز : به علت وجود نیروی گریز از مرکز، این فن ها به فن سانتریفیوژ معروفند.
  2. انحراف جریان های هوا : در این فن ها زاویه ی بین ورود و خروج مولکول های هوا یک زاویه ی 90 درجه است و جریان هوا به کمک پره های فن به صورت شعاعی و به سمت خروجی منحرف می شوند.

عوامل موثر بر قیمت اگزاست فن

فن ها دارای دو نوع دمنده و مکنده هستند و فن های آکسیال دمنده و سانتریفیوژ دمنده در موارد مختلفی همچون فن های صنعتی و تجاری و خانگی و ... استفاده می شوند. فن های سانتریفیوژی نسبت به فن های آکسیال در صنایع مختلف بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا راندمان بالاتری دارند. مفهوم راندمان در این نوع فن ها به این صورت است که این نوع فن یعنی فن های سانتریفیوژی مصرف انرژی کمی دارند، از صدای پایینی در هنگام کار برخوردارند و به سرعت هوا را تهویه می کنند. در تعیین قیمت اگزاست فن ویژگی های فن اهمیت بسیاری دارد. ابعاد و اندازه ی فن ها نیز بر تعیین قیمت آن ها تاثیر گذار است و اگزاست فن هایی با ابعاد بزرگ و قابلیت های بیشتر قیمت بالاتری نسبت به نمونه های کوچکتر دارند. الکتروموتور هایی که در اگزاست فن ها استفاده می شوند، از برق 4 قطب و 6 قطب و تک فاز و سه فاز استفاده می کنند. هر یک از این نوع مدل ها قیمت های متفاوتی دارند. نوع فن بر قیمت اگزاست فن تاثیر گذار است. فن آکسیال قیمت متفاوت تری نسبت به فن های سانتریفیوژی دارند. ظرفیت فن ها فاکتور دیگری است که بر قیمت فن تاثیر گذار است. این ظرفیت که به عبارتی ظرفیت هوادهی فن ها نامیده می شود بر حسب متر مکعب یا فوت مکعب سنجیده می شود. فن های نوع سانتریفیوژی فاکتور فشار استاتیکی دارند و این فاکتور بر قیمت آن ها تاثیر می گذارد و سانتریفیوژ در دو نوع فوروارد  و بکوارد است. جنس ورقه و بدنه ی فن ها نیز اهمیت دارد.

 

نحوه انتخاب اگزاست فن ها به چه صورت است؟

همه ی اگزاست فن ها فعالیت مشابهی انجام می دهند و آن این که هوای آلوده را از محیط خارج می کنند و هوای سالم و پاک را جایگزین آن می کنند. اما مدل های مختلف اگزاست فن ها در یک سری فاکتور ها با هم تفاوت دارند:

  1. نوع فن و ظرفیت هوادهی 

  2. صدای تولیدی فن

  3. فشار استاتیک یا مقاومت جریان هوا 

 

کاتالوگ اگزاست فن

مجموعه ی کامل از اطلاعاتی است که باید از یک فن در اختیار داشته باشید و با توجه به قابلیت ها و ویژگی های فن های مکنده و محیطی که قرار است این فن ها در آن مورد استفاده قرار بگیرند، می تواند دست به یک انتخاب درست زد. البته بهره گیری از مشاوره ی افراد متخصص در این حوزه  نیز می تواند راهگشا باشد و به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را رقم بزنید. البته طبقه بندی اگزاست فن ها به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا بتوانند بهترین مدل را برای محیط های صنعتی و یا خانگی استفاده کنند. به طور کلی سیستم های تهویه ی هوا از اهمیت زیادی برخوردار است. تهویه ی هوا و اگزاست فن تهویه برای سلامتی انسان مفید است و همواره  انسان در محیطی که تهویه به صورت منظم انجام می شود و آلودگی هوا یا بو های نامناسب وجود ندارد، حس بهتری داشته و احساس سلامت و رضایت بالاتری را دارد. هر چند در بعضی محیط ها مثل محیط های گلخانه انجام مناسب و مرتب عمل تهویه جزو فاکتور های موثر بر رشد اقتصادی محیط کسب و کار محسوب می شود.

 

خرید اگزاست فن

اگزاست فن یکی از فن هایی است که برای به گردش در آوردن هوا مورد استفاده قرار می گیرد. این فن هوای داخل را مکش کرده و به بیرون هدایت می کند و بدین طریق به شما کمک می کند که فضای سالمی داشته باشید. اگزاست فن دارای موتورهایی بسیار قوی و قدرتمند است تا بتواند با قدرت بسیار بالایی های داخل را مکش کرده و آن را به سمت بیرون هدایت کند. به همین دلیل باید در هنگام خرید این محصول به کیفیت آن توجه داشته باشید.

خرید اگزاست نیاز به شناخت کافی دارد زیرا شما بدون آشنایی با این فن نمی توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. اگزاست های فن در سه گروه تیپ سقفی، تیپ یوتیلیتی و تیپ آکسیال قرار می گیرد و هر کدام بر اساس نوع کاربری از قطعات مختلفی ساخته می شود. همچنین شما برای خرید اگزاست فن باید به فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز و معتبر مراجعه کنید زیرا کیفیت و قدرت در این فن ها اهمیت بسیاری دارد. کارشناسان خذال می تواند اطلاعات کاملی را در خصوص ویژگی ها و نحوه عملکرد اگزاست فن در اختیار شما قرار دهد به همین دلیل تنها کافیست تماس بگیرید.

اجزای اگزاست فن

اگزاست فن از اجزای مختلفی ساخته شده است که به شرح زیر می باشد:

حلزونی: در حلزونی پروانه های فن قرار دارد که قابل تنظیم می باشد. حلزونی ها یکی از مهم ترین اجزای اگزاست فن است که بر روی آن پوششی محافظتی قرار گرفته تا در برابر شرایط بیرونی آسیبی نبیند.

پروانه: پروانه نیز از دیگر اجزای اصلی اگزاست فن به شمار می رود که باعث به جریان آوردن هوا در فضا می شود. پروانه ها باید بر اساس مکان استفاده شما تعیین گردد به همین دلیل پروانه ها دارای انواع و ابعاد مختلفی هستند.

الکتروموتور: الکتروموتورها نیروی محرکه اگزاست فن می باشد. این قطعه باید از نوع قدرت بالا انتخاب شود به همین دلیل به برند و نوع کارکرد آن توجه کنید. بر روی الکتروموتورها اعدادی درج شده که درجه بندی آن ها را تعیین می نماید به همین دلیل با خرید درجه های بالا می توانید کارکرد بهتری را برای فن خود رقم بزنید.

صفحه برشی: صفحه برشی در دهانه خروجی فن واقع شده است. این صفحه اجازه نمی دهد که هوای بیرون رانده شده به بیرون بازگردانده شود که این خود یکی از برترین ویژگی های این صفحه می باشد.

لرزه گیر: کارکرد بدون سر و صدای اگزاست فن اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل در این فن ها شاسی هایی تعبیه شده است که تا حد بسیار زیادی می تواند سر و صدای این فن را کاهش دهد. جنس این صفحه از ورق های گالوانیزه است که در برابر فرسودگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

سیستم انتقال قدرت: در اگزاست فن سیستم اتصال قدرت به دو صورت اتصال فولی تسمه و اتصال مستقیم وجود دارد. هر دوی این سیستم های انتقال قدرت در بخش بیرونی دستگاه قرار دارد تا با دستگاه و پره های آن درگیری پیدا نکند.

                               اگزاست فن-khezal.com

اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزاست فن سانتریفیوژ از دیگر انواع فن است که کاربردهای وسیعی دارد. این فن به خوبی می تواند هوا را به گردش در بیاورد و با قدرت و فشار بالایی هوای آلوده را از محیط خارج کند. از جمله مهم ترین کاربردهای اگزاست فن می توان به سوله های تولید، هتل ها، ساختمان های اداری، کارگاه ها، بیمارستان ها، سالن های اجتماعات، آشپزخانه های صنعتی و کارخانه های صنعتی اشاره کرد.

کارشناسان خذال می توانند تمامی اطلاعات لازم در مورد اگزاست فن و نحوه عملکرد آن را برای شما شرح دهند. به همین دلیل شما می توانید از طریق تماس تمامی سوالات خود را مطرح کنید. فروشگاه خذال مفتخر است که انواع اگزاست فن سانتریفیوژ را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار دهند.

 

 

انواع اگزاست فن و مقایسه آنها

اگزاست فن نیز نظیر سایر فن ها به دو دسته اصلی فن های آکسیال (جریان محوری) و فن های سانتریفوژ (گریز از مرکز) تقسیم میشود. اگزاست فن سانتریفیوژ، هوای آلوده را به درون پروانه خود مکیده  و در جهت 90 درجه از سمت دیگر خارج می کند. در اگزاست فن آکسیال یا جریان محوری نحوه کارکرد بصورت حرکت جریان هوا در یک مسیر مستقیم الخط می باشد. در اگزاست فن آکسیال هوای آلوده در راستای محور موتور و به سمت پروانه مکیده و در همان جهت و با سرعت بالا خارج می گردد.

اگزاست فن آکسیالی که بصورت جت فن تولید می گردد، دارای قدرت مکش و دمش بالایی است. در اگزاست فن طراحی شده بصورت جت فن، به سه صورت مختلف راندمان و خروجی هوا افزایش یافته و میزان مصرف انرژی اگزاست فن کاهش می یابد. این سه روش عبارتست از  استفاده از جت فن دارای پیش چرخان، پس چرخان و همچنین جت فن دارای دو پروانه ساعتگرد و پادساعتگرد. این ویژگی ها سبب شده در جایی که حجم هوای زیادی در زمانی کوتاه باید تخلیه شود، استفاده از فن آکسیال به عنوان اگزاست فن، نسبت به فن سانتریفیوژ در اولویت کاربرد و کارایی قرار گیرد.

تفاوت بین اگزاست فن و فن تهویه چیست؟
تفاوت بین این فن ها

تفاوت اصلی این دو نوع فن در کاربرد آنهاست. در حالی که یک فن تهویه برای وارد کردن هوای تمیز به فضای بسته از منبع بیرونی کار می کند، یک فن خروجی آلاینده ها را از هوای داخل خانه یا فضای تجاری حذف می کند.

 

برای دیدن جت فن معدنی کلیک کنید

 

نحوه نصب انواع اگزاست فن

اگزاست فن در شکل های ساده پروانه ای تا نوع جت فن استوانه ای آن، در شرایط مختلفی استفاده می گردد. انواع ساده اگزاست فن که به شکل پروانه تنها بوده، بر روی دیوارها و یا سقف مکان های مختلف صنعتی ، نیمه صنعتی یا خانگی نصب می شوند. اگزاست فن های بزرگ اما محل های نصب خاص خود را دارند. مثلا در پارکینگ ها  و یا کارخانه ها یا تونلهای ریلی یا خودرویی، اطاقک یا ایستگاههای تخلیه مشخصی پیش بینی میشود که اگزاست فن ها در آن نصب و مورد بهره برداری قرار میگیرند.

اگزاست فن-khezal.com

 چند نکته مهم در رابطه با اگزاست فن

اگزاست فن وظیفه خارج کردن هوای آلوده از یک فضای محبوس به محیط خارج را بر عهده دارد. این وظیفه اصلی تمامی اگزاست فن هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. جدای از این، چند نکته مهم در ارتباط با اگزاست فن ها وجود دارد که عبارتند از:

  1. اگزاست فن در اشکال و کارایی های گوناگونی تولید می گردد. اما یکی از مهمترین کارایی های اگزاست فن در فن ضد انفجار دیده می شود. فن ضد انفجار نوع خاصی از اگزاست فن است که وظیفه تخلیه ایمن گازهای قابل اشتعال در محیط های ریسک پذیر را بر عهده دارد.

  2. در برخی از حفاری ها گاهی عمق حفاری آنقدر عمیق است که عملا انتقال هوای سالم حتی با استفاده از کیسه فن یا داکت هوا با دشواری مواجه است. در چنین شرایطی از اگزاست فن فیلتر دار استفاده می شود. این نوع از اگزاست فن با  مکش هوای آلوده به فیلتر تعبیه شده در آن، هوای آلوده را تصفیه کرده و هوای با کیفیت بالا را اگزاست یا خارج می کند.
  3. انتخاب نوع اگزاست فن بر اساس کاربری مورد انتظار از آن صورت می گیرد. در کاربری های خانگی معمولا از اگزاست فن آکسیال با پروانه ای ساده قابل نصب بر دیوار، بهره می برند. تخلیه گازهای سمی و مضر از یک تونل طولانی اتومبیل، در داکتهای میانی آن، تنها با استفاده از اگزاست فن ایستگاهی که از نوع جت فن پرفشار است صورت می پذیرد.
  4. اگزاست فن گاهی با آلودگی صوتی فراوانی همراه است. در این حالت در دو سر اگزاست فن استوانه ای، صدا خفه کن تعبیه می شود.

انتخاب اگزاست فن مناسب جهت محیط مورد نظر با بررسی پارامترهای مختلفی صورت می گیرد. ما در گروه تولیدی خذال آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستیم. انتخاب بهترین اگزاست فن منطبق بر ویژگی های محیط مورد نظر شما با راهنمایی کارشناسان ما امکان پذیر است. این کار از تهیه اگزاست فن نامناسب برای یک محیط جلوگیری کرده و در هزینه شما صرفه جویی می گردد.

نتیجه گیری

در مکان های مختلف صنعتی، معادن، تونل های در حال احداث و بهره برداری شده، پارکینگ های اتومبیل، کارگاه های مختلف و غیره، همواره گازهای مضر و سمی تولید می گردند. استنشاق این گازها توسط انسان و هر موجود زنده دیگری، علاوه بر سلامت دستگاه تنفسی، سایر ارگان های بدن را نیز به خطر می اندازد. سرطان های مختلف مرتبط با رادیکال های آزاد تولید شده در بدن تحت تاثیر آلاینده های هوا، همه و همه شاهدی بر این ادعا هستند. بنابراین استفاده از اگزاست فن در خروج این گازهای سمی از محل مورد نظر، کمک بزرگی به جلوگیری از عواقب زیانبار استنشاق آنها می کند. ما در گروه صنعتی خذال با هدف نیل به سلامت عموم صنعتگران، معدن کاران و تمامی افراد در معرض این گازهای سمی، اقدام به تولید اگزاست فن خذال نموده ایم. اگزاست فن های تولیدی خذال همانند سایر محصولات این شرکت با بهره گیری از نوین ترین تکنولوژی های جهانی و به پشتوانه نیروهای نخبه و مهندسین بومی در کشور طراحی و تولید می گردند. استفاده از بهترین مواد اولیه در کنار طراحی و تولید منحصر به فرد تولیدات، وجه تمایز محصولات خذال از سایر محصولات موجود در بازار می باشد.

برای دیدن فن آکسیال کلیک کنید

 

سوالات متداول:

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن حالت خاص و پرکاربردی از فن می باشد که معمولا با هوای آلوده سر و کار دارد. اگزاست فن یا به عبارتی فن تخلیه گر بر خلاف آن دسته از فن ها که هوا را به فضای مورد نظر می دمند، و یا جت فن سقفی که هوای داخل محیط را با اعمال تکانه به جریان می اندازد، هوای آلوده محیط را جمع آوری و به خارج از آن تخلیه میکند.

 

کاربرد و اهمیت استفاده از اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن ابزاری است که از آن جهت خروج هوای آلوده موجود در یک فضای بسته استفاده می شود. اگر به کارکرد اگزاست فن دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این ابزار کاربردی در بخش های گوناگونی قابل استفاده است. خروج بوی غذا و همچنین هوای مملو از گازهای ناشی از پخت و پز آشپزخانه، توسط اگزاست فن صورت می پذیرد.

 

نحوه نصب انواع اگزاست فن چگونه است؟

اگزاست فن در شکل های ساده پروانه ای تا نوع جت فن استوانه ای آن، در شرایط مختلفی استفاده می گردد. انواع ساده اگزاست فن که به شکل پروانه تنها بوده، بر روی دیوارها و یا سقف مکان های مختلف صنعتی ، نیمه صنعتی یا خانگی نصب می شوند. اگزاست فن های بزرگ اما محل های نصب خاص خود را دارند. مثلا در پارکینگ ها  و یا کارخانه ها یا تونلهای ریلی یا خودرویی، اطاقک یا ایستگاههای تخلیه مشخصی پیش بینی میشود که اگزاست فن ها در آن نصب و مورد بهره برداری قرار میگیرند.